Zbiórka żywności ■ Podziel się Posiłkiem ■ zbiórka jest organizowana co roku przez Banki Żywności najczęściej w ostatnim tygodniu września w wybranych sklepach w całej Polsce - w tym w Darłowie.
Żywność zebrana podczas zbiórki za pośrednictwem różnych organizacji i instytucji trafia do niedożywionych dzieci.
Partnerami akcji jest firma Danone oraz Telewizja Polsat.
■ Czym są Banki Żywności i jaka jest ich misja;
W całej Polsce działa trzydzieści pięć Banków Żywności: dwadzieścia siedem, które są zrzeszone w Federacji Polskich Banków Żywności oraz osiem, które kandydują do członkostwa w Federacji. Misją Banków Żywności jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności oraz zmniejszanie niedożywienia w Polsce. Pomagają, przekazując systematycznie żywność ponad 3 400 organizacjom i instytucjom społecznym, za pośrednictwem których trafia ona do blisko miliona potrzebujących. W 2010 roku Banki Żywności przekazały łącznie ponad 68 tysięcy ton artykułów spożywczych pochodzących od producentów i dystrybutorów z unijnego programu PEAD, a także ze zbiórek żywności i wyklikajzywność.pl.
Banki Żywności organizują zbiórki żywności: Podziel się Posiłkiem oraz Świąteczną Zbiórkę Żywności na podstawie zgody ministra spraw wewnętrznych i administracji, gdyż te zbiórki mają charakter ogólnopolski.
■ Gdzie trafi żywność zbierana przez niego w czasie zbiórki żywności?
Pomoc trafia do jadłodajni, ośrodków wsparcia, najuboższych rodzin i dzieci w całym kraju. Zebrana w Darłowie trafia do najuboższych rodzin i dzieci w Darłowie za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz do Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno - Terapeutycznego w Darłowie.
■ Jak zachęcić ludzi do włączenia się w akcję?
Każdy wolontariusz podczas zbiórki reprezentuje Bank Żywności i to od jego aktywności oraz pomysłowości zależy efekt tej zbiórki.
■ Jakie są jego obowiązki?
Wolontariusz powinien być:
- Uprzejmy w kontaktach z klientami sklepu (uprzejmy, ale nie nachalny);
- Dobrze się zachowywać podczas zbiórki (niebieganiu po sklepie, nierobieniu zakupów prywatnych, niekłóceniu się z klientami i pracownikami sklepów, niespożywaniu posiłków przy koszach zbiórkowych);
- Odpowiednio ubrany podczas zbiórki;
- Wolontariusz, powinien wiedzieć, że akcja, w której uczestniczy, jest zbiórką żywności nie można od darczyńców przyjmować pieniędzy.
Ustawienie i główne role wolontariuszy na zmianie:
- Wykonywanie poleceń koordynatora związanych ze zbiórką;
- Obsługa kosza – odbieranie darów z podziękowaniem dla ofiarodawców i przepakowywanie żywności ze świątecznego kosza do kartonów, segregowanie żywności;
- Rozdawanie ulotek – wręczanie z życzliwością i uśmiechem ulotek reklamujących zbiórkę;
- Sprawdzanie czy są zakładki „produktu rekomendowanego”;
- Sprzątanie i odzyskiwanie ulotek;
- Rozdawanie naklejek jeśli zostaną przekazane
Organizacja stanowiska:
- Nawiązanie kontaktu z osobą odpowiedzialną za zbiórkę ze strony sklepu – przedstawienie się, ustalenie miejsca ustawienia kosza, miejsc rozplakatowania zbiórki;
- Ustawienie kosza w uzgodnionym, tzn. najlepszym miejscu w hipermarkecie, np. w głównym ciągu wyjścia;
- ESTETYCZNE oznakowanie kosza informacją o zbiórce żywności (np. plakaty);
- ESTETYCZNE rozklejenie plakatów informujących o zbiórce w możliwie największej liczbie miejsc;
- Stworzenie miejsca na składowanie zebranej w pojemniki transportowe żywności.